WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ

Zobacz zdjęcia
Wrastające paznokcie (unguis incarnaetus) charakteryzują się nadmiernym, patologicznym zagięciem płytki paznokciowej po bokach, co powoduje wnikanie paznokcia w otaczające tkanki. Prowadzi to do bólu. Powikłaniem może być stan zapalny, rumień, obrzęk wałów paznokciowych oraz owrzodzenie i rozwój ziarniny.

PRZYCZYNY WRASTANIA PAZNOKCIA

  • Zbyt mocno przycięte krawędzie paznokcia - wał paznokciowy przesuwa się w kierunku łożyska zmniejszając jednocześnie miejsce do prawidłowego wzrostu paznokcia, co powoduje wrastanie w wał, wywołując ból i stan zapalny, hipergranulacje – ziarninę (caro luxarians - dzikie mięso - nawarstwianie tkanki ziarnującej na skutek zapalenia) oraz owrzodzenie
  • Uciskające obuwie – zbyt ciasne obuwie prowadzi do zgięcia bocznych brzegów paznokcia ku dołowi oraz zwiększa wybrzuszenie płytki
  • Uraz paznokcia – sile uderzenie, powtarzające się urazy paznokcia, upadek ciężkiego przedmiotu na paznokieć
  • Nieprawidłowa forma paznokcia – cienkie, proste paznokcie z „mięsistym” wałem lub paznokcie rurkowate
  • >Wady postawy - deformacja aparatu kostno-stawowego stopy na skutek wad genetycznych, zaburzeń rozwoju lub urazu mogą rotacją palucha lub uciskiem paznokcia
  • Predyspozycje genetyczne – długie palce stóp, zaburzenia wzrostu paznokcia, zbyt szerokie lub zagięte płytki
  • Nadwaga – szybki wzrost masy ciała ( także w okresie ciąży) zmienia biomechanikę stopy oraz kąt palców, co może skutkować wbijaniem się bocznego brzegu płytki w wał.

NIEINWAZYJNE METODY LECZENIA WRASTAJĄCYCH PAZNOKCI W GABINECIE PODODLOGICZNYM - SPECJALISTYCZNEJ PIELĘGNACJI STÓP

  • Tamponowanie - podstawowy, prosty zabieg wykorzystywany we wszystkich stadiach paznokcia. Polega on na włożeniu kawałka miękkiego materiału opatrunkowego między boczne brzegi paznokcia a wał, tampony muszą być utrzymywane w czystości co wymaga od pacjenta samodzielnego ich zmieniania w ciągu całego procesu.
  • Rurki Sulci - Protektor są to giętkie, gumowate rurki w trzech rozmiarach, odpowiadających różnym grubościom paznokcia. Aplikacja rurki chroni zarówno drażniony wał paznokciowy, jak również zapewnia przestrzeń dla właściwego wzrostu paznokcia.
  • Klamry plastikowe - klamry wykonane z tworzywa sztucznego o dużej sile naciągu, mające wpływ na prostowanie nadmiernie zagiętych bocznych brzegów paznokcia.
  • Klamry plastikowo - metalowe – wykonywane z tworzywa sztucznego w które wtopiony jest drut metalowy
  • Klamry złote - bardzo cienkie, metalowe paski pokryte złotem
  • Klamry metalowe - stosowane w stanach zapalnych i w ziarninie wału paznokciowego, w sytuacji gdy dochodzi do wysięku. U diabetyków przy wrastających paznokciach jako metoda alternatywna do zabiegu operacyjnego wiążącego się z dużym ryzykiem.

 

JEDYNIE WSPÓŁPRACA LEKARZA I KOSMETOLOGA- PODOLOGA GWARANTUJE DOBRE EFEKTY KOREKCJI PAZNOKCI WRASTAJĄCYCH. W ZWIĄZKU Z DUŻĄ ILOŚCIĄ POWIKŁAŃ PO CHIRURGICZNYM LECZENIU WRASTAJĄCYCH PAZNOKCI STOSOWANIE KLAMER WYDAJE SIĘ TERAPIĄ Z WYBORU. W POLSCE TAKA WSPÓŁPRACA JEST NA RAZIE TRUDNA DO OSIĄGNIĘCIA, GDYŻ ZAWÓD PODOLOGA NIE ZOSTAŁ UWZGLĘDNIONY NA LIŚCIE ZAWODÓW PARAMEDYCZNYCH. PONADTO LEKARZE ORAZ PACJENCI NIE WIEDZĄ O MOŻLIWOŚCIACH NIEINWAZYJNYCH KOREKT WRASTAJĄCYCH PAZNOKCI.